10 zdravotních přínosů konzumace guacamole
Bojové sporty

10 zdravotních přínosů konzumace guacamole

Guacamole je forma jednoduché pomazánky (možná by se dalo označit i za salát), která se připravuje s avokáda. Je extrémně zdravá a její příprava nevyžaduje mnoho úsilí. Většina zdravotních přínosů guacamole je spojena a avokádem, ale i ostatní suroviny přispívají k celkovému příznivému obrazu konzumace tohoto jídla.

10 zdravotních přínosů konzumace guacamole

Zde jsou některé z těchto zdravotních přínosů

  1. SrdceGuacamole je plné kyseliny listové a vitamínu E, přičemž oba tyto nutrienty výrazně snižují riziko rozvoje srdečních onemocnění. Zdravé tuky obsažené v avokádu také přispívají k významnému snížení krevního tlaku.
  2. Kůže a vlasy – Velké množství vitamínů C a E v guacamole udržuje pokožku, vlasy, cévy, šlachy, vazy a další pojivové tkáně zdravé. Zabraňují oxidačnímu poškození a udržují mladistvý vzhled.
  3. Tělesná hmotnost – Guacamole je plné vlákniny a v samotném avokádu nalezneme pořádnou dávku zdravých tuků. Oba tyto faktory pozitivně ovlivňují trávení a pocity sytosti, což napomáhá k udržení správně tělesné hmotnosti, respektive hubnutí.
  4. Imunita – Hned několik surovin této pomazánky obsahuje významné množství vitamínu C, který posiluje naši imunitu a celkově zlepšuje lidské zdraví.
  5. Zrak – V avokádu nalezneme velké množství luteinu, což je karotenoid, který udržuje naše oči zdravé a chrání je před problémy souvisejícími s věkem, jako je například šedý zákal.
  6. Trávení – Guacamole se může pochlubit značným obsahem vlákniny. Ta má mimo jiné zásadní vliv na naše trávení a vylučování, takže významnou měrou zabraňuje průjmu i zácpě.
  7. Hladina cholesterolu – V avokádu se nachází sloučenina nazvaná beta sitosterol. Ta má sama o sobě celou řadu zdravotních přínosů, mezi které patří také mimo jiné také silná schopnost snižovat hladinu nezdravého cholesterolu v lidském těle.
  8. Mozek – Již zmíněná kyselina listová (jinak také folát) má významný potenciál snižovat riziko vzniku mrtvice, což potvrdily také studie zaměřující se na osoby, které jí mají ve stravě dostatek, nebo naopak nedostatek.
  9. Prostata – Jednou z hlavních složek guacamole jsou rajčata, která obsahují sloučeninu lykopen. Ten prokazatelně udržuje zdravou prostatu a snižuje pravděpodobnost rozvoje její rakoviny.
  10. Kosti – Guacamole obsahuje značné množství vitamínu K, který je naprosto nezbytný pro absorpci vápníku naším tělem. Zprostředkovaně tak udržuje naše kosti zdravé a přispívá k jejich ochraně proti osteoporóze.

Zdravé avokádo